Jakie zabawki dla dzieci powinniśmy wybierać

Oferta producenta zabawek jest ogromna i atrakcyjna pod względem kolorów i dźwięków. Przy takiej mnogości ofert łatwo się pogubić, a wybór odpowiedniej zabawki może być bardzo trudny. Czy powinniśmy tym samym zwracać uwagę na reklamy, atrakcyjny wyglądu i rozpoznawalności marki? Jakie cechy powinna mieć dobra zabawka? Jak widać, wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka wcale nie jest taki prosty.

Dlaczego warto kupować zabawki?

Wybór odpowiedniej zabawki dla naszych dzieci to swego rodzaju proces. Po pierwsze, należy zastanowić się, w jakim celu kupuje się jakąś zabawkę. Zabawki dla dzieci mają następujące cechy:

– edukacyjne,

– ćwiczeniowe,

– poznawcze.

Jak powinna wyglądać dobra zabawka dla dzieci?

Dobre zabawki dla dzieci stymulują zachowanie. Wiele zabawek zazwyczaj oferuje dzieciom gotowe rozwiązania i czyni je biernymi. Najlepsze zabawki uczą i rozwijają poprzez zabawę. Starannie dobrane zabawki rozwijają logiczne i przestrzenne myślenie, koordynację, kreatywność i umiejętność mówienia. Dlatego im prostsza zabawka, tym bardziej stymuluje do zabawy. Zabawki, które grają, świecą i poruszają się, są od razu atrakcyjne dla dzieci, a mogą też łatwo wylądować w kącie. Dobra zabawka otwiera przed dziećmi całe mnóstwo możliwości (np. drewniane klocki z niemal nieograniczoną liczbą układów).

Dla kogo kupujesz zabawki?

Gdy już wiesz, dla kogo kupujesz zabawki, powinieneś dostosować je do wieku i preferencji dziecka. Niektóre zabawki są również przeznaczone dla dzieci powyżej określonego wieku. Poziom trudności powinien również odpowiadać wiekowi dziecka, dla którego kupowana jest zabawka. Dziecko zbyt małe nie potrafi skupić swojej uwagi na jednym przedmiocie. Tym samym nie zawsze panuje nad swoimi ruchami i poznaje świat poprzez emocje. Dlatego należy wybierać zabawki kolorowe, o jaskrawych kolorach, które łatwo przyciągają jego uwagę. Nieco starsze dzieci, które potrafią samodzielnie się poruszać i szybko sprawdzają trwałość zabawki. Ich uwagę zdecydowanie przyciągają proste klocki i układanki. Ważne jest, żeby zabawki miały różnorodne kształty i tekstury.